سفارش تبلیغ
صبا ویژن

وبلاگ شخصی

نظر

ژئوتکستایل یک ماده نساجی با نفوذ مصنوعی است که برای بهبود خصوصیات خاک مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده در جدا کردن ، فیلتر کردن ، تقویت ، محافظت و تخلیه در هنگام استفاده از خاکها از این قابلیت برخوردار است. ژئوتکستایل ها مواد ایده آل برای بسیاری از کارهای زیرساختی مانند جاده ها ، بندرها ، محل های دفن زباله ، سازه های زهکشی و سایر پروژه های عمرانی هستند.

 

انواع ژئوتکستایل

ژئوتکستایل ها از پلیمرهایی مانند پلی استر یا پلی پروپیلن ساخته شده اند. آنها بر اساس طرز تهیه آنها به 3 دسته تقسیم می شوند:

1) ژئوتکستایل پارچه ای بافته شده

عملکرد جداسازی ژئوتکستایل عمدتاً در ساخت جاده ها مورد استفاده قرار می گیرد. ژئوتکستایل از مخلوط شدن دو خاک مجاور جلوگیری می کند. به عنوان مثال ، با جدا کردن خاک زیر آب ریز از مصالح مسیر پایه ، ژئوتکستایل زهکشی و خصوصیات مقاومت مواد دانه را حفظ می کند.

2) ژئوتکستایلهای غیر بافته

ژئوتکستایلهای غیر بافته از نخ نخ مداوم و یا الیاف اصلی کوتاه ساخته می شوند. پیوند الیاف با استفاده از تکنیک های حرارتی ، شیمیایی یا مکانیکی یا ترکیبی از تکنیک ها انجام می شود.

3) ژئوتکستایل بافتنی

ژئوتکستایلهای بافتنی با فرآیند اتصال یک سری حلقه های نخ با یکدیگر ساخته می شوند. تمام ژئوسنتتیک های بافتنی با استفاده از تکنیک بافندگی در رابطه با برخی دیگر از روش های ساخت ژئوسنتتیک مانند بافتن تشکیل می شوند.

 

 

کابرهای ژئوتکستایل

ژئوتکستایل ها می توانند در بسیاری از برنامه های رایج استفاده شوند:

جاده های آسفالت نشده و آسفالت شده در باند فرودگاه

دوره های دفن زباله و پایه سنگ

پیاده روها و لایه های زهکشی ماسه

پارکینگ ها و مناطق محدود

مناطق سبز و امکانات تفریحی

ساختارهای دیواری را حفظ می کند

بانک های مجرای و سنگرهای لوله